Przejdź do menu Przejdź do treści

Godzina dla Ziemi – w kampusie zgasły światła

Po raz kolejny, tym razem w sobotę 19 marca o 20:30 na 60 minut zgasły światła w ramach ogólnoświatowej akcji Godzina dla Ziemi WWF. Do akcji, tak jak w ubiegłym roku, przyłączył się Uniwersytet Ekonomicznym w Katowicach. Zgaszono oświetlenie sal, korytarzy, wejść, holi oraz napisów we wszystkich budynkach głównego kampusu uczelni.

Za nami już 8. edycja Godziny dla Ziemi WWF w Polsce, a 9. na świecie. To nie tylko czas, kiedy na godzinę gasną światła budynków na wszystkich kontynentach – to także czas, w którym wszyscy mogą realnie pomóc przyrodzie, podejmując konkretnie działania, mające na celu jej ochronę.

W tegorocznej akcji zgasły światła w 178 krajach. Każdego roku miasta na całym świecie wyłączają oświetlenie najbardziej rozpoznawalnych budynków. Gasną m.in. Wieża Eiffla w Paryżu, Tower Bridge w Londynie, Brama Brandenburska w Berlinie, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Bazylika Mariacka w Krakowie czy Spodek w Katowicach.

Tym razem Godzina dla Ziemi WWF w Polsce, poza symbolicznym gaszeniem świateł, będącym częścią globalnej akcji, odbyła się pod hasłem „Godzina dla wilka. Bądź głosem tych, którzy go nie mają”. Organizatorzy chcieli bowiem zwrócić uwagę na problemy, z którymi boryka się w Polsce populacja wilka. Dziś w naszym kraju żyje jedynie około 1000 osobników tego gatunku. Te dumne i wolne zwierzęta giną z powodu ludzkiej niechęci i stereotypów panujących na ich temat. Wbrew powszechnej opinii, nie są one zagrożeniem dla człowieka - to człowiek coraz częściej stanowi zagrożenie dla nich. Wilki są nie tylko pięknymi zwierzętami, są także niezwykle potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania polskiej przyrody. Aby przetrwały w naturze, trzeba im pomagać.

Jak było w zeszłym roku?

W zeszłym roku do tej największej, proekologicznej akcji na świecie dołączyło ponad 7000 miast i miejscowości ze 172 państw, a 10 400 zabytków i pomników wyłączyło światła. W samej Polsce ponad 100 000 osób zadeklarowało poparcie akcji, a prawie 70 miast i miejscowości wyłączyło światła budynków w symbolicznym geście. Na całym świecie podjęto również konkretne działania na rzecz ochrony przyrody i cennych obszarów. Moc społecznego zaangażowania wpłynęła na zmianę polityki lokalnej dotyczącej istotnych zagadnień klimatycznych, takich jak wylesianie w Ugandzie, czy też zaprzestanie przez Rosję wierceń naftowych w terenie Arktyki. W Malezji został utworzony nowy Park Narodowy, natomiast Brazylia dąży do zmiany krajowego planu ochrony naturalnych źródeł wody.

Więcej na: www.godzinadlaziemi.pl 

Zdjęcia naszego kampusu po zmroku.

Budynek A Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach nocą

fot. Arkadiusz Gola

Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Nocą

fot. Katarzyna Piątek

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3