Opis specjalności

Specjalność FINANSE I INWESTYCJE KORPORACJI proponowana jest studentom kierunku Finanse i rachunkowość na studiach I stopnia

Współczesne przedsiębiorstwa prowadzą swoją działalność w szybko i gwałtownie zmieniającym się otoczeniu. Doświadczają wpływu dynamicznie funkcjonującego rynku finansowego, który bardzo silnie oddziałuje na podmioty sfery realnej. Innowacje finansowe, zmiany regulacyjne czy nowe oczekiwania zgłaszane wobec przedsiębiorstw w zakresie ich finansów np. działania uwzględniające kryteria ESG wskazuje to na zapotrzebowanie na pracowników posiadających wiedzę i zaznajomionych z nowymi rozwiązaniami finansowymi stosowanymi w przedsiębiorstwach.

Specjalność FINANSE I INWESTYCJE KORPORACJI jest tworzona przez środowisko finansistów, którzy posiadają wieloletnią praktykę w zakresie finansów przedsiębiorstw oraz praktyków. Takie połączenie zapewnia dostosowanie tematyki realizowanych przedmiotów do zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę zgłaszanego przez piony finansowe przedsiębiorstw.

Studiowanie na specjalności FINANSE I INWESTYCJE KORPORACJI przygotowuje studentów do pracy w dynamicznie zmieniających się pionach finansowych przedsiębiorstw. Przedmioty realizowane w ramach specjalności dostarczają specjalistycznej wiedzy na temat mechanizmów funkcjonowania przedsiębiorstw w gospodarce rynkowej. Rozwijają umiejętności analitycznego myślenia, podejmowania decyzji i wykorzystania instrumentów finansowych w działalności przedsiębiorstwa. Dodatkowym atutem jest poznawanie programów komputerowych wykorzystywanych w finansach przedsiębiorstwa oraz programów księgowych.

Absolwenci specjalności I stopnia FINANSE I INWESTYCJE KORPORACJI będą mogli znaleźć zatrudnienie w działach finansowych przedsiębiorstw działających w różnych formach organizacyjnych oraz podmiotach finansowych współpracujących z przedsiębiorstwami. Absolwenci specjalności z powodzeniem znają zatrudnienie m.in. jako:

• specjalista ds. finansów w różnego rodzaju przedsiębiorstwach,
  • specjalista w instytucjach finansowych,
  • specjalista z zakresu finansów,
  • doradca finansowy dla przedsiębiorstw,
  • analityk i doradca finansowy.

Przedmioty specjalnościowe (realizowane w semestrach 4 i 6):

• Raportowanie korporacyjne
  • Wycena przedsiębiorstwa
  • Finanse korporacji międzynarodowej
  • Korporacja na rynku finansowym
  • Inwestycje korporacji

Rekomendowane przedmioty Swobodnego Wyboru (realizowane w semestrach 5-6):

• Contemporary perspectives in risk and risk management - team project
  • Analiza i sterowanie ryzykiem podmiotów gospodarczych
  • Grupy kapitałowe
  • Wielopoziomowa analiza finansowa z zastosowanie Microsoft Power BI
  • Innovations in Corporate Finance